Skanning / Så här gör du
Förhandsgranska bilder
Använda markeringsramar
Innan du skannar en bild kan du använda förhandsgranskningsfönstret för att se effekten av de flesta inställningarna i EPSON Scan och göra ytterligare justeringar.
Om du klickar på Preview (Förhandsgranska) i läget Home Mode (Hemläge) eller Professional Mode (Professionellt läge) startar en förskanning och förhandsgranskning av bilden. Beroende på skanningsläge och inställningarna för dokumenttyp, visas en pil till höger om knappen Preview (Förhandsgranskning) som gör det möjligt för dig att välja en metod för förhandsgranskning. Klicka på pilen och välj Thumbnail (Miniatyrbild) eller Normal för att ändra metoden för förhandsgransking.
![]() | Anmärkning: |
![]() |
|
Metoden för normal förhandsgranskning gör det möjligt för dig att se hela förhandsgranskningsbilden och effekterna av de inställningar du gör. Dessutom kan du göra ytterligare bildjusteringar. Du kan även använda markeringsramar för att skanna valda delar av en bild. Se Använda markeringsramar för information om markeringsramar.
Klicka på knappen Zoom för att zooma in utvalt område på bilden. Använd en markeringsram för att välja den del av bilden som du vill zooma och klicka sedan på denna knapp. En förstoring av valet visas på menyn Zoom, vilket gör det möjligt för dig att se effekten av inställningarna lite tydligare.
![]() | Anmärkning: |
![]() |
|
Metoden för förhandsgranskning med miniatyrbild gör det möjligt att förhandsgranska flera bilder som miniatyrbilder. EPSON Scan hittar automatiskt målbilderna och använder funktionen Auto Exposure (Autoexponering) på varje bild. Du kan ändra varje miniatyrbild och göra ytterligare bildjusteringar. Du kan även använda markeringsramar för att skanna valda delar av en bild. Se Använda markeringsramar för information om markeringsramar.
Om du vill skanna en bild som visas som en miniatyrbild markerar du kryssrutan under den bild du vill skanna och klickar på knappen Scan (Skanna).
För att ändra en miniatyrbild klickar du på bilden för att välja den och väljer sedan lämpliga inställningar. Den valda bilden har en blå ram.
Om du vill göra samma ändringar för alla miniatyrbilder på samma gång, klickar du på All (Alla).
Om du vill förstora en miniatyrbild markerar du den och klickar sedan på fliken Full Size (Full storlek). En förstoring av den valda bilden visas på menyn Full Size (Full storlek), vilket gör att du kan se effekten av inställningarna lite tydligare.
![]() | Anmärkning: |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
En markeringsram är en ram som du kan dra runt en del av en förhandsgranskad bild för att markera den.
Normal förhandsgranskning:
Du kan skapa upp till 50 markeringsramar och använda dem för att markera ett område som ska förstoras med hjälp av knappen Zoom.
Miniatyrförhandsgranskning:
Du kan endast skapa en markeringsram per miniatyr.
Om du vill skapa en markeringsram flyttar du pekaren över bilden i förhandsgranskningsfönstret. Pekaren blir ett hårkors. Håll musknappen nedtryckt och drag pekaren över ett område på bilden. Släpp sedan musknappen för att skapa markeringsramen.
Ramen runt markeringen visas som en rörlig streckad linje, vilket anger att den är aktiv och att det går att ändra storlek på den.
Den punkt som du började från är fast, men resten av ramen kan du ändra storleken på och flytta.
När muspekaren placeras innanför markeringsramen (ramen runt den valda delen av bilden) blir den en hand. Du kan klicka och dra markeringsramen vart som helst i förhandsgranskningsfönstret. Om du drar handen när tangenten Shift (Skift) är nedtryckt begränsas markeringsramens förflyttning till vertikal eller horisontell rörelse.
När muspekaren placeras på markeringsramens kant blir den en pil, vilket gör det möjligt att ändra ramens storlek. Om du drar en pil när tangenten Shift (Skift) är nedtryckt ändras markeringsramens storlek proportionellt.
Om du vill ta bort eller radera en markeringsram klickar du på den och klickar sedan på knappen Delete Marquee (Ta bort markeringsram).
![]() Föregående |
![]() Nästa |