Home
Skannaaminen PDF-tiedostoon

Voit skannata useita lasitasolla olevia asiakirjoja ja tallentaa ne yhteen PDF-tiedostoon tietokoneeseesi. EPSON Scan näyttää muokkaussivun, jonka avulla voit tarkastella sivuja skannauksen aikana, muuttaa niiden järjestystä ja asentoa tai halutessasi poistaa ne.

Aseta alkuperäisen asiakirjan ensimmäinen sivu lasitasolle. Katso ohjeet kohdasta Asiakirjojen tai valokuvien asettaminen.

Käynnistä EPSON Scan. Katso ohjeita näistä osista:

    Näet EPSON Scan -ikkunan.

Jos EPSON Scan -ikkunan oikeassa yläkulmassa Mode (Tila) -ruudun asetuksena on Full Auto Mode (Full Auto -tila), napsauta Scan (Skannaa) -painiketta.

    Jos olet Home Mode (Home-tila) tai Professional Mode (Professional-tila) -tilassa, katso ohjeet kohdasta Perusasetusten valitseminen.


Huomautus:

Jos haluat vaihtaa skannaustilaa, katso Skannaustilan muuttaminen.

File Save Settings (Tiedoston tallennusasetukset) -ikkuna avautuu:

    Valitse tiedostotyypiksi PDF. Nykyinen paperikoko, suunta sekä marginaali- ja pakkausasetukset näkyvät sen alla.

Jos jotakin PDF-asetusta on muutettava, napsauta Options (Asetukset) -painiketta. Näyttöön avautuu EPSON PDF Plug-in -asetusten ikkuna:

    Valitse asiakirjaasi sopivat asetukset ja napsauta OK. Palaat takaisin File Save Settings (Tiedoston tallennusasetukset) -ikkunaan.

Kun olet määrittänyt tiedostoasetukset, napsauta OK. EPSON Scan skannaa sivun ja näyttää tämän ikkunan:

Kun olet skannannut asiakirjan ja haluat katsoa skannattujen sivujen pikkukuvia, napsauta Edit page (Muokkaa sivua) ja siirry vaiheeseen 8.

    Jos haluat skannata lisää sivuja, napsauta Add page (Lisää sivu). Aseta sen jälkeen alkuperäiset ja napsauta Scan (Skannaa). Kun olet valmis, napsauta Edit page (Muokkaa sivua) ja siirry vaiheeseen 8.

    Kun olet skannannut asiakirjan ja haluat tallentaa tiedoston muokkaamatta sivuja, napsauta Save File (Tallenna tied) ja siirry vaiheeseen 10.

Näet Editing Page (Sivun muokkaus) -ikkunan, jossa on pikkukuvat jokaisesta skannatusta sivusta.

    Jos haluat sisällyttää kaikki asiakirjan sivut PDF-tiedostoon sellaisinaan, siirry vaiheeseen 9.

    Jos haluat käyttää vain tiettyjä sivuja, napsauta  parittomat sivut- tai  parilliset sivut -kuvakkeita tai niitä yksittäisiä sivuja, joita haluat käyttää.

    Jos haluat kiertää tai poistaa sivuja, napsauta sivuja tai valitse ne  parittomat sivut-,  parilliset sivut- tai  kaikki sivut -kuvakkeilla. Napsauta sitten  kierrä vasemmalle- tai  kierrä oikealle -kuvakkeita kääntääksesi niitä, tai  poista-kuvaketta, jos haluat poistaa ne.


Huomautus:

 Poista-kuvake ei ole käytettävissä, jos kaikki asiakirjan sivut ovat valittuina.

Kun asiakirjan sivujen muokkaus on valmis, valitse OK. Asiakirja tallennetaan PDF-tiedostona valitsemaasi kansioon.

Lopeta EPSON Scan napsauttamalla Close (Sulje).