
|
|||||||||||||||||||||||||
![]() |
Problem med skannernStatuslampan blinkarSkannerlampan sitter ovanför
![]()
Skannern går inte att sätta påKontrollera att skannerns adapter är ordentligt ansluten till skannern och ett fungerande eluttag.
Kontrollera att eluttaget fungerar. Vid behov kan du testa uttaget genom att ansluta någon annan elektrisk anordning och se om den fungerar.
Skannern skramlarSe till at du lämnar skannerns transportlås olåst.
Skannern stängs avAvstängningstimern Power Off Timer (Avstängningstimer) inställd. Mer information finns i Inställning för Avstängningstimer.
Det går inte att starta Epson ScanVänta tills den gröna statuslampan slutar blinka. Det innebär att skannern är klar för skanning.
Kontrollera att skannern är påslagen.
Stäng av skannern och datorn och kontrollera sedan att anslutningskabeln sitter ordentligt mellan enheterna.
Använd USB-kabeln som medföljde skannern.
Anslut skannern direkt till USB-porten på datorn eller via max en USB-hubb. Det kan hända att skannern inte fungerar ordentligt när den är ansluten till datorn via mer än en USB-hubb.
Kontrollera att din dator har stöd för USB.
Om du har uppgraderat datorns operativsystem måste du ominstallera Epson Scan. Avinstallera Epson Scan enligt beskrivningen i Avinstallera din programvara och ominstallera det sedan enligt beskrivningen i pappershandboken.
Endast för Windows:
Kontrollera att skannerns namn visas under Imaging devices (Bildenheter) utan något frågetecken (?) eller utropstecken (!) i fönstret Device Manager (Enhetshanteraren). Om skannerns namn visas med något av de tecknen eller som en Unknown (Okänd) enhet, avinstallerar du Epson Scan enligt beskrivningen i Avinstallera din programvara och ominstallerar det sedan enligt beskrivningen i pappershandboken.
När jag trycker på en av skannerns knappar startas inte rätt programKontrollera att Epson Scan är installerat ordentligt.
Windows Vista och XP: Klicka på fliken Events (Händelser) i skannerns fönster Properties (Egenskaper) och kontrollera att Take no action (Vidta ingen åtgärd) inte är markerat. Kontrollera också att önskad knapp är vald i listrutan Select an event (Välj en händelse) och att Start this program (Starta detta program) har valts.
| ![]() |
|||||||||||||||||||||||