Edistynyt skannaaminen / Käsisyöttö-asetusten mukauttaminen
Esikatselu-valikko
Väri-valikko
Muut-valikko
Valitse Käsisyöttö-ikkunan Kokoonpano-painike, jonka avulla voit tehdä esikatseluikkunaan ja -kuvaan sekä värinsäätöön liittyvät toiminta-asetukset.
Tämän valikon avulla voit tehdä Esikatselu-ikkunan ominaisuuksien perusasetukset.
Esikatselutila avautuu automaattisesti EPSON TWAIN -sovelluksen käynnistyessä.
Esikatselukuvan nopea lataaminen. Jos tämä valintaruutu on valittuna, esikatselukuva skannataan vedostilassa. Jos valintaruutu ei ole valittuna, esikatselukuva skannataan laatutilassa, jolloin voidaan saada tarkat Korostus-, Varjostus- ja Harmaasävyjen voimakkuus -arvot ottamalla näyte esikatselukuvasta.
Valintaruutu on valittavissa vain, kun Asiakirjalähteen asetuksena on Taso.
Älä käytä tätä toimintoa (jätä ruutu valitsematta), jos laatu on tärkeämpi kuin nopeus.
![]() | Huomautus: |
![]() | Valintaruutu näkyy himmeänä eikä ole valittavissa, kun Asiakirjalähteen asetuksena on valoa läpäisevä materiaali (Dia-filmikansi: värinegatiivifilmi Filmi, Dia-filmikansi: mustavalkonegatiivifilmi Filmi tai Dia-filmikansi: positiivifilmi Filmi). |
![]() | Huomautus Perfection 1250 -mallin käyttäjille: |
![]() | Tämä toiminto näkyy himmeänä eikä ole valittavissa. |
Kun tämä valintaruutu on valittuna, Pikkukuvan esikatselu avautuu, kun Asiakirjalähteen asetus on Dia-filmikansi: värinegatiivifilmi Filmi, Dia-filmikansi: mustavalkonegatiivifilmi Filmi tai Dia-filmikansi: positiivifilmi Filmi ja napsauta tämän jälkeen Täysi esikatselu -painiketta.
Avaa Väri-valikko napsauttamalla Väri-välilehteä.
Tämän valikon avulla voit tehdä useita värinsäätöön ja -hallintaan liittyviä asetuksia. Valitse haluamasi asetus alla olevasta luettelosta.
Asetus |
Valintatilanne |
Värinsäädöt |
Ei värinhallintajärjestelmää EPSON TWAIN -sovelluksen yhteydessä |
ICM (Windows) tai ColorSync (Macintosh) |
Värinhallintaprofiilien käyttö EPSON TWAIN -sovelluksen yhteydessä |
Ei värinkorjausta |
Väriprofiilin tekeminen värinkalibrointilaitteella |
Värinsäädöt-asetuksella voit säätää monitorin gamma-arvoa ja Automaattivalotus-toimintoa.
Monitorin gamma-arvo voidaan muuttaa antamalla haluttu arvo Näytä gamma -valintaruutuun tai napsauttamalla ruudun vieressä olevia nuolia. Arvo voi olla 1,0 - 3,0, ja säätötarkkuus on 0,1. Oletusarvo on 1,8.
Näytä gamma -asetus määrää myös tavan, jolla Automaattivalotus -painikkeen valinta vaikuttaa gamma-asetukseen.
Valitse Jatkuva automaattivalotus -valintaruutu, jos haluat valotuksen säätyvän automaattisesti aina, kun käyttäjä napsauttaa Täysi esikatselu -painiketta, muokkaa esikatselukuvan kokoa zoom-toiminnolla, tekee valintakehyksen tai muuttaa valintakehyksen kokoa tai paikkaa.
Jos valintaruutu ei ole valittuna, automaattinen valotustoiminto on käytössä vain, kun käyttäjä napsauttaa Käsisyöttö-ikkunan Automaattivalotus-painiketta .
![]() | Huomautus: |
![]() | Toiminto on käytössä vain, kun Värinsäädöt on valittuna. |
Valitse tämä asetus, kun haluat toistaa kuvan värit käyttäen tietokoneen värinhallintajärjestelmää. ICM (Windows) tai ColorSync (Macintosh). Valitsemalla tämän asetuksen voit valita skannerin väriprofiilin Lähde-luetteloruudusta (skanneri) ja näytön tai tulostuslaitteen (kuten tulostin) väriprofiilin Kohde-luetteloruudusta. Skannauksen jälkeen kuva muunnetaan annettujen asetusten mukaisesti ennen sovellukseen lähettämistä.
![]() | Huomautus: |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
Valitse Lähde-luetteloruudusta käytettävän skannerin väriprofiili. EPSON suosittelee EPSON-skannerin käytön yhteydessä valintaa EPSON Standard.
Kohde-luetteloruudusta voit valita joko näyttöä tai tulostuslaitetta (esimerkiksi tulostin) vastaavan väriprofiilin. Voit niin ikään valita haluamasi Adobe Photoshopissa käytettävissä olevan RGB-väritilaprofiilin.
Tietokoneen näytön käyttämä väriprofiili voidaan valita napsauttamalla Monitor RGB. Näytön tai tulostimen asetuksista poikkeavan profiilin valinta tapahtuu valitsemalla haluttu vaihtoehto näyttö- ja tulostinluetteloista.
Valitse Adobe Photoshop -kuvankäsittelyohjelman käyttämää väriprofiilia vastaava RGB-väritila luettelosta. Katso Adobe Photoshopin värinhallintaa koskevat lisätiedot kyseisen kuvankäsittelyohjelman dokumentaatiosta.
![]() | Huomautus: |
![]() |
|
![]() |
|
Esikatselukuva näytetään ICM- tai ColorSync-moduulin korjauksella siten, että korjaus kattaa sekä kohdetilan että näytön.
Kyseisen valintaruudun ollessa valittuna lopullinen skannauskuva vastaa Adobe PhotoShopin esikatselukuvaa. PhotoShop säätää kuvatiedoston työtilan näytön mukaan ja näyttää kuvan sovitettuna. Koska muut sovellukset eivät tue tätä toimintoa, on valintaruudun valinta syytä poistaa.
Tämän asetuksen avulla kuvia voidaan skannata täysin ilman kuvanlaadun säätöä. Valitse tämä asetus, kun luot oman väriprofiilin käyttäen värinkalibrointilaitetta.
Avaa Muu-valikko napsauttamalla Muu-välilehteä.
Kun Säilytä esikatseluasetukset -valintaruutu on valittuna, Kuvatyyppi-, Kohde-, Tarkkuus- ja Epätarkka maski -asetukset tallennetaan siten, että ne ovat käytössä, kun EPSON TWAIN -sovellus seuraavan kerran käynnistetään.
Tämän valintaruudun ollessa valittuna esikatseluikkunassa näkyvä kuva ja siihen liittyvät asetukset tallennetaan siten, että ne ovat käytössä, kun EPSON TWAIN -sovellus seuraavan kerran käynnistetään. Tämä on käyttökelpoinen ominaisuus, kun sama originaali skannataan useaan kertaan. Erityisen käyttökelpoinen se on käytettäessä saman originaalin skannaukseen erilaisia TWAIN-yhteensopivia sovelluksia.
![]() | Huomautus: |
![]() | Tämä valintaruutu näkyy himmeänä eikä ole valittavissa, kun Säilytä esikatseluasetukset -valintaruutu ei ole valittuna tai kun pikkukuvan esikatselu on käytössä. |
Valitse kiintolevyasema, jota käytetään eräiden kuvankäsittelytoimenpiteiden edellyttämänä tilapäisenä työalueena. Luettelosta voidaan valita vain paikalliset kiintolevyasemat.
Vapaa tila ilmoittaa työalueeksi valitun kiintolevyn vapaan levytilan.
Valitse Palauta kaikki -painike, kun haluat alustaa kaikki TWAIN-asetukset ja palauttaa alkuperäiset oletusasetukset.
![]() Edellinen |
![]() Seuraava |