Huolto

Järjestelmän päivittäminen

EPSON TWAIN -asennuksen poistaminen

Jos käytät skanneria ja aiot päivittää järjestelmän, toimi seuraavassa olevien ohjeiden mukaan.

Jos EPSON TWAIN on jo asennettu, asennus on ensin poistettava. Tämän jälkeen järjestelmä on päivitettävä ja EPSON TWAIN asennettava uudelleen seuraavasti:

Poista EPSON TWAIN -asennus ennen järjestelmän päivittämistä. Katso EPSON TWAIN -asennuksen poistaminen

Sammuta tietokone EPSON TWAIN -asennuksen poistamisen jälkeen ja varmista, että skannerin kytkennät tietokoneeseen on irrotettu.

Käynnistä tietokone ja päivitä järjestelmä.

Varmista ensin, että järjestelmä päivitetty oikein. Sammuta tietokone sitten.

Käynnistä tietokone ja asenna EPSON TWAIN. Asenna EPSON TWAIN asennustietojen mukaan.

Huomautus:
Mikäli skanneri kytketään USB-liitäntää käyttäen, on tietokoneen esiasennetun käyttöjärjestelmän oltava joko Windows Millennium Edition, 98, XP tai 2000.

EPSON TWAIN -asennuksen poistaminen

Poista EPSON TWAIN -asennus seuraavan ohjeistuksen mukaisesti.

Huomautus:
EPSON TWAIN -asennuksen voi poistaa myös EPSONin asennusohjelma -valintaikkunasta. Saat valintaikkunan näyttöön asettamalla skannerin ohjelmisto-CD-levyn CD-asemaan.

Irrota skannerin liitännät ja kytke se irti tietokoneesta.

Kaksoisnapsauta Ohjauspaneeli-ikkunassa olevaa Lisää tai poista sovellus -kuvaketta (Windows Me, 98, 2000 tai XP).

Valitse luettelosta EPSON TWAIN 5 ja napsauta sitten Lisää tai poista (Windows Me tai 98) tai Muuta tai poista (Windows XP tai 2000).

Näyttöön tulee vahvistusvalintaikkuna. Napsauta Kyllä.

Asennusvalintaikkuna tulee näyttöön. Valitse Seuraava.

Päätä sovelluksen poistaminen napsauttamalla Valmis-painiketta. Joissakin tilanteissa näyttöön voi tulla kehote, joka pyytää käynnistämään tietokoneen uudelleen. Varmista tällöin, että Kyllä, haluan käynnistää tietokoneen uudelleen nyt on valittuna ja napsauta Valmis-painiketta.


[Alkuun]


Edellinen