Perusskannaaminen / Täysautomaattitilassa skannaaminen

Asiakirjan asettaminen skanneriin

Ennen asiakirjan skannaamista huomioi tekijänoikeuslainsäädännön asettamat rajoitukset. Älä skannaa julkaistua tekstiä tai kuvia tarkistamatta ensin lähteen tekijänoikeussuojaa.

Huomautus:
Jos aiot skannata läpinäkyviä materiaaleja, katso kohtaa Valoa läpäisevien materiaalien skannaaminen.

Varoitus:
Älä aseta lasitasolle raskaita esineitä. Älä myöskään paina lasitasoa kovin voimakkaasti.

Aseta skanneri tasaiselle ja vakaalle alustalle.

Kytke skannerin kaapelit.

Käynnistä tietokone ja varmista, että skannerin  käynnistyspainikkeen merkkivalo palaa vihreänä.

Avaa asiakirjakansi tai yhdistetty dia-filmikansi ja varmista, että kelkan loistevalo syttyy.

Perfection 1260- ja 1260 Photo -malleja koskeva huomautus:
Loistevalo sammuu, kun USB-kaapeli irrotetaan, ja syttyy uudelleen, kun USB-kaapeli liitetään paikalleen.

Perfection 1660 Photo- ja 2400 Photo -malleja koskeva huomautus:
  • Loistevalo sammuu, mikäli laite ei vastaanota komentoa tietokoneelta 15 minuutin kuluessa. Tämä on normaalia. Valo syttyy uudelleen, kun skannaaminen aloitetaan.
  • Kun skanneri on kytkettynä tietokoneeseen USB-kaapelilla ja sammutat tietokoneen, skannerista katkeaa virta. Virta kytkeytyy takaisin skanneriin, kun käynnistät tietokoneen uudelleen.
  • Kun tietokone on käynnissä, skannerista katkeaa virta, jos irrotat USB-kaapelin. Virta kytkeytyy takaisin skanneriin, kun liität USB-kaapelin takaisin.

Varmista, että asiakirja-alusta on paikallaan. Katso Asiakirja-alustan asentaminen.

Perfection 1660 Photo- ja 2400 Photo -malleja koskeva huomautus:
Valoa heijastavien asiakirjojen skannauksen yhteydessä varmista, että asiakirja-alusta on paikoillaan. Muutoin kuvia ei voi skannata normaalisti.

Aseta asiakirja lasitasolle skannattava puoli alaspäin. Varmista, että asiakirja on kohdistettu kohdistusmerkkiin alla olevan kuvan osoittamalla tavalla.

Mallien Perfection 1260 ja 1260 Photo käyttäjille

Kohdista asiakirjan keskikohta kohdistusmerkkiin.

Huomautus:
Lasitason reunoista mitattua 5 mm:n levyistä aluetta ei skannata.

1. Lukukelvoton alue enintään 5 mm
2. Lukukelvoton alue enintään 5 mm

Mallien Perfection 1660 Photo ja 2400 Photo käyttäjille

Huomautus:
Lasitason vaakareunoista jää 2 mm ja pystyreunoista 1,5 mm skannaamatta.

1. Lukukelvoton alue enintään 2 mm
2. Lukukelvoton alue enintään 1,5 mm

Sulje asiakirjakansi tai yhdistetty dia-filmikansi varovasti siten, että asiakirja ei siirry paikaltaan.

Huomautus:
  • Älä jätä valokuvia lasitasolle pitkäksi aikaa. Ne saattavat tarttua lasin pintaan.
  • Skannerin päälle ei saa asettaa raskaita esineitä.
  • Skannattavan kuvan koko ei saa ylittää käytettävissä olevaa muisti- tai levytilaa. Jos yrität skannata liian suuren kuvan, näyttöön tulee varoitus.


[Alkuun]


Edellinen

Seuraava