Grundlæggende scanning / Scanning af et billede

Placering af et dokument i scanneren

Før du begynder at scanne et dokument, skal du sikre dig, at dokumentet ikke er beskyttet af ophavsret. Du må ikke scanne tekster eller billeder uden først at undersøge, om de er beskyttede af ophavsret.

Forsigtig!
Du må ikke placere tunge genstande på glaspladen. Du må heller ikke trykke hårdt ned på glaspladen.

Placer scanneren på en plan, stabil overflade.

Tilslut scanneren.

Tænd computeren, og sørg for, at scannerens indikator lyser grønt.

Åbn dokumentlåget, og kontroller, at den fluorescerende lampe på vognen tændes.

Bemærkning til brugere af Perfection 1250:
Den fluorescerende lampe slukkes, hvis du tager USB-kablet ud, og tændes igen, hvis du tilslutter USB-kablet.

Bemærkning til brugere af Perfection 1650:
Den fluorescerende lampe slukkes, hvis scanneren ikke modtager kommandoer fra computeren inden for 15 minutter. Dette er normalt, og lampen tændes igen, når du begynder at scanne.

Bemærkning til brugere af Perfection 1650 Photo:
Sørg for, at den reflektive dokumentmåtte er monteret på den integrerede TPU. Se afsnittet Fjernelse og montering af den reflektive dokumentmåtte.

Placer dokumentet på glaspladen med scanningssiden nedad. Sørg for, at dokumentet er rettet ind efter justeringsmærket, som vist herunder.

Brugere af Perfection 1250

Ret midten af dokumentet ind efter justeringsmærket.

Brugere af Perfection 1650

Bemærkning til brugere af Perfection 1250:
Områder, der ligger 5 mm fra den vandrette og lodrette kantlineal, bliver ikke scannet

15 mm (maksimum)
2,5 mm (maksimum)

Luk forsigtigt dokumentlåget, så dokumentet ikke flytter sig.

Bemærk!
  • Du skal altid holde glaspladen ren. Se afsnittet Rengøring af scanneren, hvis du ønsker yderligere instruktioner.
  • Du må ikke lade fotografier ligge på glaspladen over længere tid, da de kan klæbe fast til glasset.
  • Du må ikke placere tunge genstande oven på scanneren.
  • Det er ikke muligt at scanne et billede, der kræver mere hukommelse eller ledig diskplads, end der er på computeren. Hvis du forsøger at scanne et meget stort billede, vises der en advarselsmeddelelse på skærmen.


[Til toppen]


Tilbage

Næste