Grundläggande skanning / Skanna en bild

Anpassa inställningar för det helautomatiska läget

Du kan ändra inställningarna för det helautomatiska läget enligt förklaringen nedan.

Anmärkning:
Om upplösningen anges av programmet, t.ex. Scan to E-mail och Scan to Web i EPSON Smart Panel, är anpassningsmenyn automatiskt inaktiverad. I detta fall är knappen nedtonad (för Windows-användare) eller så syns inte pilen i fönstrets nedre vänstra hörn alls (för Macintosh-användare).

Klicka på Avbryt under förhandsgranskningen och igenkänningen av dokumenttyp. Följande fönster visas.

Anmärkning:
Klicka på Stäng för att stänga fönstret. Klicka på knappen Manuellt läge för att växla till det manuella läget. Klicka på Skanna för att skanna en bild i det helautomatiska läget.

Klicka på knappen (för Windows-användare) eller pilen i fönstrets nedre vänstra hörn (för Macintosh-användare). Anpassningsmenyn för det helautomatiska läget visas.

För att ange en dokumentkälla markerar du rutan Ange dokumentkälla för helautomatiskt läge och väljer sedan en dokumentkälla. Endast den valda dokumentkällan känns igen i det helautomatiska läget. Detta minskar uppvärmningen och antalet fel vid igenkänning av dokumenttyp, samt gör förhandsgranskningen av skanningen snabbare.

För att ändra upplösningen markerar du rutan Ange upplösning för helautomatiskt läge och väljer en upplösning.. Detta åsidosätter de förinställda inställningarna. Se följande tabell för de förinställda inställningarna.

Dokumentkälla

Dokumenttyp

Upplösning

Reflekterande

Färgfoto

300 dpi

Svartvitt foto

300 dpi

Illustration

150 dpi

Text/Streckat

300 dpi

Färgdokument

150 dpi

Svartvitt dokument

150 dpi

Film

Färg negativ film

300 dpi

Färg positiv film

300 dpi


[Överst]


Föregående

Nästa