Skanna i det helautomatiska läget

Ladda diabilder och film

Du kan skanna transparenta material, t.ex. positiv eller negativ film, genom att genomlysa materialet. Följande avsnitt förklarar hur du laddar diabilder och film.

Du kan skanna diabilder och filmremsor i den integrerade transparensenhetens skanningsområde för 4 x 9 tum (102 x 230 mm).

Anmärkning:
  • Om du tänker skanna transparent material från programmet EPSON Smart Panel eller verktyget EPSON Photo Print, se respektive dokumentation för mer information.
  • Torka av insidan på den integrerade transparensenheten och skannerns dokumentbord innan du skannar transparent material.
  • Se Startguiden för ytterligare information när du vill skanna reflekterande dokument.

Obs!
Håll filmen i dess kanter eller använd handskar. Om du rör filmens yta med bara händer kan detta efterlämna fingeravtryck eller andra spår på filmen.

Om den integrerade transparensenheten inte är ansluten till skannern, ansluter du den integrerade transparensenheten till skannerns tillvalsanslutning.

Anmärkning:
Innan du installerar eller avinstallerar den integrerade transparensenheten bör du se till att skannern är avstängd och ej ansluten till din dator.

Öppna den integrerade transparensenheten.

Anmärkning:
Placera inte tunga föremål på dokumentbordets glas. Tryck heller inte på dokumentbordets glas med allt för mycket kraft.

Om den reflekterande dokumentmattan är fastsatt måste du ta bort den. Håll dokumentmattan längst upp och dra den försiktigt uppåt.

Anmärkning:
När du skannar transparent material bör du se till att den reflekterande dokumentmattan är borttagen. Annars skannas inte bilderna med förväntat resultat.

Ladda det transparenta materialet i filmhållaren och placera den på skannerns dokumentbord. Se följande avsnitt för detaljer om följande typer av transparent material och gå sedan till steg 5.

Anmärkning:
Filmens bassida är den sida där filmtillverkarens namn och filmens ID-nummer står.

35-mm filmremsa
120/220 (6 x 9 cm) film
4 x 5-tums film
35-mm diabild

35-mm filmremsa

För in en filmremsa i filmhållaren för 35-mm film, med bassidan nedåt. Mata in remsan tills hela rutan är placerad i filmhållarens öppning.

Placera filmhållaren på dokumentbordet i linje med dokumentbordets övre högra hörn.

120/220 (6 x 9 cm) film

För in film i filmhållaren med storlek 120/220 (6 x 9 cm), med bassidan nedåt. Mata in remsan tills hela den ruta du vill skanna är placerad i filmhållarens öppning.

Placera filmhållaren på dokumentbordet i linje med dokumentbordets övre högra hörn.

4 x 5-tums film

För in film i filmhållaren med storlek 4 x 5 tum, med bassidan nedåt. Mata in remsan tills hela den ruta du vill skanna är placerad i filmhållarens öppning.

Placera filmhållaren på dokumentbordet i linje med dokumentbordets övre högra hörn.

35-mm diabild

Placera filmhållaren på dokumentbordet i linje med dokumentbordets övre högra hörn.

Placera sedan diabilder i hållaren för 35-mm diabilder, enligt bilden nedan.

Stäng den integrerade transparensenheten.

Anmärkning:
  • Se till att den integrerade transparensenheten är helt stängd, annars får du inte korrekt färgsatta bilder.
  • För att ta bort en filmhållare från dokumentbordet, skjuter du den åt vänster eller höger och tar sedan ut den från bordet.

Nu är du redo att skanna. Följ instruktionerna i Skanna en bild.


[Överst]


Föregående

Nästa